Bench Press

27.05.2021 02:16

Benchpress’te kaldırma evresi, ayaklarınızla başlar: Topuklarınızla zemini itersiniz. Kalçanızı da sehpadan ayırmadığınız için alt vücudunuz tamamı kilitlenerek harekete dahil olur. Daha fazla ağırlık kaldırmak için, ayaklarınızdan ve ayaklarınızdan geçerek bacaklarınızdan kuvvet almanız gerekir.

Burada tabii ki de quadriceps kaslarınızı çalıştırabileceğinizden bahsetmiyorum. Ancak kalçanızı sıkarak ve ayaklarınızı zeminle bütünleştirerek karın kaslarınızı ve obliklerinizi harekete dahil edersiniz. Bu da merkez bölgenizin mekik egzersizlerindeki gibi çalışmasını sağlar. Öte yandan benchpress’in bir diğer güzel yanı ise birçok farklı sporu yapan sayısız atletin de faydalandığı bir özellik olarak fonksiyonel kuvveti artırmasıdır.

Benchpress hareketindeki karşı dirençten ötürü göğüs kaslarınızın yanında omuz, triseps ve hatta biseps kaslarınızın da fazlasıyla çalıştığı artık çoğu kişi tarafınca bilinmektedir. Benchpress’te esas olarak ise göğüs kaslarınız, egzersizin etkili hareket açıklığından dolayı ciddi anlamda gelişir.

PilatesReformer Aleti: Reformer, kayan bir taşıyıcısı, barı, ipleri olan ve yay direncine karşı çalışan bir alettir. Bu aletin 4 yayı vardır, her yay 11,36 kg. direnç ekleme özelliğine sahiptir. Reformer avantajı, birçok egzersizin bütün bir hareket açısıyla yapılabiliyor olmasıdır. Reformer, sedanter ve sporcularda yaralanma ve sakatlıkların rehabilite edilmesinin yanı sıra aktif sporcular tarafından antrenman aracı olarak da kullanılabilir (Siler, 2006). Bu çalışmada hareketler 1,2 ve 3 yay ile ve 12 tekrar sayısı ile uygulatılmıştır.

Aletli Pilates Yararları:
– Ana kas gurubunu güçlendirir.
– Kitle indeksinizi iyileştirir ve sıkılaşmaya yarar.
– Çekirdek bağda güç oluşturur.
– Esnekliği ve hareket alanını arttırır.
– Denge ve istikrarı iyileştirir.
– Sakin kalmanızı ve aklınızı odaklanmanızı sağlar.

Yeni Blog Yazıları

27Mayıs2021

Bench Press

Benchpress’te kaldırma evresi, ayaklarınızla başlar: Topuklarınızla zemini itersiniz. Kalçanızı da sehpadan ayırmadığınız için alt vücudunuz......

27Mayıs2021

Squat

Squat egzersizinde, bacak, omuz, karın ve hatta sırt kaslarınızı çalıştırmanın yanında ciddi anlamda yağ yakabilirsiniz.......

27Mayıs2021

Dad Lift Ne İşe yarar?

Deadlift vücudunuzun arka bölümünde yer alan tüm kaslarınızı çalıştıran, muazzam bir egzersizdir. Fakat ne yazık......

27Mayıs2021

Kickboks Teknikleri

1.Direk yumruk alnın en üst kısmından başlayıp karın bölgesinin bittiği yere kadar vücudun ön kısmına......

27Mayıs2021

Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler

1. Dengeli beslenin gece boyu uyurken beslenme olmadığı için beyin enerjiye ihtiyaç duyar dengeli beslenirken......

14Mayıs2021